Zaproszenie na konferencję
Konferencja jest organizowana w ramach Małych Grantów Funduszu Wyszehradzkiego.
Konferencja jest planowana w dniach 10-12 grudnia 2015 r.
Przeszczepienie narządu stanowi najdoskonalszą metodę leczenia skrajnej niewydolności danego organu. Jednak problematyka transplantacji stanowi w dzisiejszych czasach nie tylko problem medyczny, ale również społeczny. Z tego względu niezbędne jest interdyscyplinarne podejście do zagadnienia transplantacji.
Celem konferencji jest wymiana poglądów i idei w środowiskach akademickich oraz praktyków zajmujących się transplantacją z różnych dyscyplin naukowych z Polski, Słowacji, Czech, Węgier, Słowenii oraz z Turcji. Mamy nadzieję, że Konferencja przyczyni się do zainspirowania naukowców oraz praktyków z różnych dziedzin do wspólnych projektów badawczych a także tworzenia programów społecznych oraz medycznych. Pragniemy wskazać na możliwość kreatywnej pracy badawczej i wielopoziomowego rozpatrywania zagadnień związanych z szeroko pojętą problematyką transplantacji w ujęciu międzynarodowym i interdyscyplinarnej.
Do udziału biernego i czynnego w konferencji zapraszamy naukowców i praktyków reprezentujących wszystkie nauki zainteresowane problemami transplantacji: medyków, psychologów, filozofów, socjologów, kulturoznawców, ekonomistów, prawników, jak i przedstawicieli innych dyscyplin nauki.
Tematyka konferencji:
- Biomedyczne uwarunkowania transplantacji;
- Narządy, ich prezerwacja i ochrona;
- Psychospołeczne aspekty przeszczepu narządów;
- Problemy współczesnej koordynacji i alokacji narządów;
- Edukacja a dawstwo narządów;
- Etyczne aspekty transplantacji;
- Prawo w transplantacji;
- Wyzwania i możliwości współpracy międzynarodowej odnośnie transplantacji;
- Rola mediów w dzisiejszej transplantacji i dawstwie organów;
- Śmierć mózgowa;
- Budowanie pozytywnych postaw wobec dawstwa organów.